Öne Çıkanlar Sevgi Özgen Otomobilini El Kaideciler Alevi avında Beştepedeki Adli Yıl açılış töreniyle ilgili çok sert açıklamalarda bulundu.

RTE'nin en büyük korkusu gerçek mi oluyor

 Bundan kasıt insanların sahip olduğu idealleri/ilkeleri terk etmeleri değildir. Sadece: i)bir tek gerçeğin olduğu, ii) tek gerçeğe giden yolun da bir tane olduğu, iii)“tek gerçeğe giden bir tane yolu” da sadece o ideolojiye gönül verenlerin bilebileceğine dair ideolojik inanç/iman kırılmıştır.

Örneğin, bir kişi eşit ve adil bir dünya yaratmak için “üretim araçlarından özel mülkiyetin kaldırılması” gerektiğini 21.yüzyılda da savunabilir ama bunun yönteminin bir tek “bilimsel sosyalizm”de olmadığını artık fark etmiş olmalıdır. “Sosyalist düzen” kurmanın çeşitli yolları olduğu bu yüzyılda kabul görmektedir.

                                 ***

Sanırım, “ideolojik politikanın” hala geçerli olduğuna, açıkça ifade etmeden de olsa, dünyada iman eden tek siyasi akım artık sadece“siyasal İslam”dır!

ABD’ye karşı takiye yapılırken “reel politika” izlense de tek doğrunun İslam’da gizlendiği, ötesi bu tek doğruyu sadece kendisinin bildiği imanı, boynu bükülmüş Mursi’yi artık bilemem ama RTE’de geçerli vaziyette.

RTE bir yandan iktidardan her an devşirileceği korkusu ile yaşarken öte yanda muhatabına “ey bilmem kim…!” (“bilmem kim”i siz doldurun) diye başlayan cümleler ile her gün yeni dersler vermekte.

Bir yanda demokrasi geleneği hemen hiç olmadığı, bu konuda zihni/analitik donanımı bomboş olduğu, Batı tarihini hemen hiç bilmediği halde Batı’ya demokrasi dersi vermeye yeltenmekte.

Öte yanda, İslam felsefesi hakkında da hiçbir derinliği olmadığı, hadi derin konuları geçelim, İslam hakkında ezber dışında hazmettiği hiçbir öğreti olmadığı halde İslam dünyasına da diskur çekmekte. (örnek: El Ezher Üniversitesi uleması)

                                  *** 

RTE son dönemde kendisini adeta sadece koskoca İslam dünyasının değil, tüm insanlığın mürşidi olarak görmekte.

RTE’ye göre, Batı medeniyet çığırını İslam medeniyet çığırı içinde terkip eden ve ikisinin içinden “en doğruları” ayıklayan dünyada tek kişi kendisi.

Yalaka medyası, yalak bakanları, yalaka danışmanları da RTE’nin“yüzyılda bir gelen üstün insan” olduğunu kendi çaplarına uygun olarak“kerameti kendinden menkul” metodolojisi ile ispat edince, RTE tek başına yakaladığı “tek doğru”un sağlamasını da yapmış olmaktadır.

                                  ***

Böyle bir akıl haritası sayesinde, RTE Obama’nın “reel politika”sını anlayamıyor!

Keşke birileri RTE’ye:

1)Bu dönem ABD’nin önceliğinin Orta Doğu değil, Uzak Doğu olduğunu,

2)Irak Savaşı’nın ABD halkı üzerinde yarattığı travmanın üzerine çıkıp, doğacak sert muhalefete rağmen Ortadoğu’ya bir saldırı daha düzenleyecek maçanın Obama’da olmadığını,

3)Sadece Kongre’nin değil, ABD halkının, hatta ABD Silahlı Kuvvetlerinin içinde basit bir hava saldırısı sonucunda dahi; Suriye’de denetimin ABD’nin karabasanı olan El Kaide’ye geçmesinden korkanların sayısının azımsanmayacak miktarda olduğunu,

4)Obama’nın elinde de, tıpkı RTE’nin elinde olduğu gibi sadece kimyasal silah kullanıldığına dair delil olduğunu, kimyasal silahı kimin kullandığının ise ancak “olsa olsa!” metodu ile ispatlandığını,

5)BM deneticilerinin de çalışmaları sonucu sadece kimyasalların kullanılıp kullanılmadığını belgeleyeceklerini, kimin kullandığını öğrenmeye çalışmadıklarını,

6)“Kırmızı çizgi” konusunda köşeye sıkışan Obama’nın topu Kongre’ye attığını, bu konuda bile ilkeli davranmadığını, şu anda tek derdinin bu işin içinden en az yara ile sıyrılmak olduğunu,

7)ABD Başkanlarının ikinci dönemlerinde riske girmeyi pek sevmediklerini,

8)Obama’nın orta karar bir ABD Başkanı olduğunu,

                                  ***

9)Evvel emirde RTE’nin dünyaya verdiği derslerin hem Batı’da, hem Doğu’da tebessüm, hatta samimi ortamlarda alay ile karşılandığını,

10)Değil “Gönüllüler Koalisyonu”na dahil etmek, beladan uzak durmak için Obama’nın kafasının içindekinin RTE’yi “meselenin” tamamen dışında tutup, amacının onu sadece oyalamak olduğunu,

11) Bir de ABD’nin, ne de AB’nin artık RTE’nin “başkanlık”, hatta “seçilmiş cumhurbaşkanlığı adaylığı”nı desteklemeyeceğini anlatabilse!

Dr. Cüneyt Ülsever/Yurt

OdaTv.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mete belen 4 yıl önce

anlatsalarda,anlatmasalarda tayyip gidici !! daha fazla oturamaz. onu korkutan yediği haltlar !!kabus görüyor.suratı binbir parça .hapise çoktan razı.ipten ne haber ??